Okulistyczny biometr optyczny ARGOS oferowany przez firmę Alcon, jest urządzeniem posiadającym innowacyjne rozwiązania w zakresie biometrii.
Zawiera specjalny tryb obrazowania OCT tzw. Enhanced Retinal Visualization (wzmocniona wizualizacja siatkówki), który pozwala na uzyskanie pomiaru całkowitej długości gałki ocznej nawet w przypadku oczu, w których soczewka naturalna z zaćmą jest bardzo twarda i praktycznie nieprzezierna. Ponieważ biometry optyczne bazują na wiązce światła do pomiaru długości, ich swego rodzaju mankamentem jest brak możliwości zmierzenia oka o praktycznie nieprzeziernej soczewce (np. z bardzo zaawansowaną zaćmą). Tryb badania ERV w biometrze Argos jest odpowiedzią na takie sytuacje i zdecydowanie podnosi odsetek oczu, które można zmierzyć metoda optyczną na tle innych aparatów tego typu.
W porównaniu do badania standardowego, wiązka światła wzmocniona jest dziesięciokrotnie i zogniskowana na siatkówce, dzięki czemu możliwe jest wykonanie pomiaru nawet o 41% większej ilości oczu1 niż w innych popularnych modelach biometrów optycznych dostępnych na runku w przypadku bardzo twardych zaćm.
Biometr Argos wykorzystuje także unikatowy sposób pomiaru długości gałki ocznej. Parametr całkowitej długości oka powstaje z sumy poszczególnych odcinków oka, zmierzonych z zastosowaniem właściwych dla nich indeksów refrakcji (tzw. odcinkowy pomiar długości oka). Inny indeks refrakcji ma rogówka, inny komora przednia, soczewka i tył oka. Dzięki takiemu sposobowi pomiaru możliwe jest uzyskanie jeszcze dokładniejszych wartości, gdyż unikamy w ten sposób pewnego uproszczenia związanego z zastosowaniem jednego wspólnego indeksu refrakcji dla całego oka.
W praktyce, oczy o nienaturalnych proporcjach (np. bardzo krótkie, ale z głęboką komora przednią, lub bardzo długie, ale z płaską komorą przednią) są mierzone z większą dokładnością, co przekłada się na możliwość dokładniejszego skalkulowania i dobrania właściwej soczewki wewnątrzgałkowej2.
W najnowszej wersji oprogramowania biometru Argos zainstalowana jest formuła Barrett True Axial Length, która wykorzystuje ten sposób pomiaru gałki w celu osiągnięcia optymalnych wyników pooperacyjnych.
W module planowania zabiegu aparatu Argos istnieje także możliwość bardzo precyzyjnego zaplanowania lokalizacji cięcia głównego z natychmiastowym uwidocznieniem wpływu jaki ta lokalizacja może mieć na resztkowy wynik refrakcji pacjenta. Jest to widoczne już na poziomie badania pacjenta, a chirurg ma możliwość przewidywanego efektu pozabiegowego od razu po zrobieniu badania oka.
Piśmiennictwo:
- Tamaoki A, Kojima T, Hasegawa A i wsp. Clinical evaluation of a new swept-source optical coherence biometer that uses individual refractive indices to measure axial length in cataract patients. Ophthalmic Res. 2019;19:1-13
- Yang DM, Lim DH, Kim HJ, Chung T-Y. Comparison of two swept-source optical coherence tomography biometers and a partial coherence interferometer. PLoS ONE. 2019;14(10):e0223114.
Nasze biuro sprzedaży prowadzi czynną sprzedaż. Szpitale, kliniki, gabinety okulistyczne proszone są o kontakt z naszym przedstawicielem: https://medgz.pl/kontakt/