Strona tylko dla podmiotów i dostawców medycznych

Centralne Zakupy
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych

ARGOS – innowacyjny biometr optyczny od Alcon

Okulistyczny biometr optyczny ARGOS oferowany przez firmę Alcon, jest urządzeniem posiadającym innowacyjne rozwiązania w zakresie biometrii.

Zawiera specjalny tryb obrazowania OCT tzw. Enhanced Retinal Visualization (wzmocniona wizualizacja siatkówki), który pozwala na uzyskanie pomiaru całkowitej długości gałki ocznej nawet w przypadku oczu, w których soczewka naturalna z zaćmą jest bardzo twarda i praktycznie nieprzezierna. Ponieważ biometry optyczne bazują na wiązce światła do pomiaru długości, ich swego rodzaju mankamentem jest brak możliwości zmierzenia oka o praktycznie nieprzeziernej soczewce (np. z bardzo zaawansowaną zaćmą). Tryb badania ERV w biometrze Argos jest odpowiedzią na takie sytuacje i zdecydowanie podnosi odsetek oczu, które można zmierzyć metoda optyczną na tle innych aparatów tego typu.

W porównaniu do badania standardowego, wiązka światła wzmocniona jest dziesięciokrotnie i zogniskowana na siatkówce, dzięki czemu możliwe jest wykonanie pomiaru nawet o 41% większej ilości oczu1 niż w innych popularnych modelach biometrów optycznych dostępnych na runku w przypadku bardzo twardych zaćm.

Biometr Argos wykorzystuje także unikatowy sposób pomiaru długości gałki ocznej. Parametr całkowitej długości oka powstaje z sumy poszczególnych odcinków oka, zmierzonych z zastosowaniem właściwych dla nich indeksów refrakcji (tzw. odcinkowy pomiar długości oka). Inny indeks refrakcji ma rogówka, inny komora przednia, soczewka i tył oka. Dzięki takiemu sposobowi pomiaru możliwe jest uzyskanie jeszcze dokładniejszych wartości, gdyż unikamy w ten sposób pewnego uproszczenia związanego z zastosowaniem jednego wspólnego indeksu refrakcji dla całego oka.

W praktyce, oczy o nienaturalnych proporcjach (np. bardzo krótkie, ale z głęboką komora przednią, lub bardzo długie, ale z płaską komorą przednią) są mierzone z większą dokładnością, co przekłada się na możliwość dokładniejszego skalkulowania i dobrania właściwej soczewki wewnątrzgałkowej2.

W najnowszej wersji oprogramowania biometru Argos zainstalowana jest formuła Barrett True Axial Length, która wykorzystuje ten sposób pomiaru gałki w celu osiągnięcia optymalnych wyników pooperacyjnych.

W module planowania zabiegu aparatu Argos istnieje także możliwość bardzo precyzyjnego zaplanowania lokalizacji cięcia głównego z natychmiastowym uwidocznieniem wpływu jaki ta lokalizacja może mieć na resztkowy wynik refrakcji pacjenta. Jest to widoczne już na poziomie badania pacjenta, a chirurg ma możliwość przewidywanego efektu pozabiegowego od razu po zrobieniu badania oka.

Piśmiennictwo:

  1. Tamaoki A, Kojima T, Hasegawa A i wsp. Clinical evaluation of a new swept-source optical coherence biometer that uses individual refractive indices to measure axial length in cataract patients. Ophthalmic Res. 2019;19:1-13
  2. Yang DM, Lim DH, Kim HJ, Chung T-Y. Comparison of two swept-source optical coherence tomography biometers and a partial coherence interferometer. PLoS ONE. 2019;14(10):e0223114.

Nasze biuro sprzedaży prowadzi czynną sprzedaż. Szpitale, kliniki, gabinety okulistyczne proszone są o kontakt z naszym przedstawicielem: https://medgz.pl/kontakt/

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób profesjonalnej opieki medycznej.
Wchodząc na tą stronę potwierdzasz, że jesteś osobą wykonującą zawód medyczny lub prowadzącą obrót wyrobami medycznymi.