Strona tylko dla podmiotów i dostawców medycznych

Centralne Zakupy
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych

E – apteczka UnitBox sposobem na oszczędności

To nie tajemnica, że w najbliższych, co najmniej kilkudziesięciu miesiącach, placówki medyczne będą musiały mocno zacisnąć pasa i uważnie przyglądać się każdej wydanej złotówce. Ogólnoświatowy kryzys dotyka wiele branż oraz sektorów, nie omijając także opieki zdrowotnej. Jak wyjść obronną ręką z tej trudnej sytuacji? Oczywiście, zaufać innowacjom i wdrażać nowe technologie, takie jak system automatycznych e-apteczek UnitBox.

Co to jest UnitBox?

To nowoczesne, zaawansowane technologicznie rozwiązanie do zarządzania logistyką lekową w szpitalach i placówkach medycznych. E-apteczki, będące integralną częścią systemu, można porównać do sejfów. Dzięki specjalnie wydzielonym strefom, w których personel medyczny jest w stanie ustawić dowolny, preferowany zakres temperatury i wilgotności, leki oraz środki medyczne są zawsze magazynowane w optymalnych, stale monitorowanych warunkach. Urządzenia UnitBox wyposażone zostały również w specjalne, pancerne moduły do przechowywania leków narkotycznych i opioidowych. Takie rozwiązanie gwarantuje najwyższy poziom jakości oraz bezpieczeństwa w opiece nad pacjentami, a także zdecydowanie większy komfort psychiczny osób odpowiedzialnych za nadzorowanie placówek medycznych.

Przemyślane funkcjonalności i procedury

E-apteczki posiadają intuicyjny interfejs z ekranem dotykowym oraz czytnik kart RFID, umożliwiający skanowanie kodów kreskowych kreskowy (EAN) i 2D (QR/DATA-MATRIX). Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko występowania pomyłek podczas podawania leków, ponieważ każdy pacjent posiada przypisaną do siebie elektroniczną receptę. Przebieg wszystkich czynności jest nie tylko odnotowywany w systemie, ale także dodatkowo zabezpieczany nagraniem z kamery, dzięki czemu cały proces logistyki leków staje się czytelny i przejrzysty. System UnitBox można łatwo zintegrować z cyfrowymi platformami szpitalnymi, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie zarówno dla mniejszych szpitali, jak i dużych ośrodków medycznych.

Twarde, rzetelne dane zamiast wróżenia z fusów

Nie od dzisiaj wiadomo, że koszty związane z gospodarką lekową to ogromna część budżetu każdego szpitala. Według danych GIS, ich procentowy udział może wynosić od 15% do nawet 25%1, w zależności od rodzaju placówki i specyfiki udzielanych świadczeń. Prawo z kolei jasno wskazuje, że każdy pacjent podczas hospitalizacji musi mieć zagwarantowane odpowiednie leczenie (w myśl zasady solidaryzmu społecznego). W szpitalach, gdzie zlecenia i rozchód leków nadal jest ewidencjonowany manualnie, wszelkie decyzje związane z polityką lekową podejmowane są na podstawie prognoz, będących bardziej subiektywnymi przypuszczeniami niż obiektywnymi danymi. To z kolei powoduje, że stany magazynowe są nieadekwatne do potrzeb, a leki często się przeterminowują lub przeciwnie – brakuje ich w momencie pilnej potrzeby. Jak temu przeciwdziałać?

UnitBox skuteczny sposób na oszczędności

System UnitBox automatyzuje monitorowanie stanów magazynowych, utrzymując stały, optymalny poziom zapasów lekowych i minimalizując ryzyko przeterminowania leków (zasada FIFO, czyli first in, first out). Takie rozwiązanie ma bezpośredni wpływ na koszty operacyjne szpitala. Zmniejszenie zapasów i efektywne zarządzanie nadwyżkami lekowymi pozwala uwolnić środki finansowe – szpitale są w stanie zaoszczędzić średnio 15-30% budżetu przeznaczonego na leki i artykuły medyczne. To ogromne pieniądze, które placówka może przeznaczyć na inne działania, nie tracąc tym samym na jakości świadczonych usług. Wraz z urządzeniem wdrażane są odpowiednie procedury, co ma znaczenie przy akredytacji i ustalaniu wysokości środków, które w konsekwencji przyznawane są szpitalom przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

To tylko niektóre funkcje i zalety systemu UnitBox. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami!

Kontakt: https://medgz.pl/kontakt/

tel. 885558566

Obejrzyj również film z wdrożenia w Szpitalu w Kozienicach

1 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/

Strona przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów


Dostęp do treści jest możliwy wyłącznie dla osób profesjonalnej opieki medycznej.
Wchodząc na tą stronę potwierdzasz, że jesteś osobą wykonującą zawód medyczny lub prowadzącą obrót wyrobami medycznymi.